Valva termostatică ESBE din seria VTC512 este utilizată pentru încărcarea eficientă a rezervoarelor de stocare și protejarea cazanelor pe combustibil solid cu o capacitate de până la 150 kW atunci când temperatura conductei de retur este prea scăzută, ceea ce ar duce altfel la contaminarea gazelor de ardere, performanță redusă și o durată de viață mai scurtă a cazanului.
| Tip | supapă |
| Destinație | încălzire |
| Material | fontă |
| Diametrul filetului | 1 1/2" |
| Diametru | 32 mm |
| Conexiune filetului | extern |
| Presiunea maximă | 10 bar |
| Culoare | negru |
| Producător | Esbe |









