Mod de utilizare:
In principiu se poate folosi orice tip de mortar pe baza de ciment, apă, nisip, var, ipsos având granulatie medie(2-5 mm);
Mixati mortarul dorit până la omogenizarea acestuia. Nu este obligatoriu să adăugati apă
pentru a înmuia mortarul. Respectati reteta de mortar de pe sacul producătorului.
Clătiti masina într-un recipient cu apă pentru a uda cuva acesteia si pentru a facilita alunecarea
mortarului. Faceti acest lucru în mod repetat, odată la 10-12 încărcări pentru a clăti cupa si
pentru a se evita întărirea sau pătrunderea mortarului în galerie.
Când lucrati cu o singură duză pentru aplicarea stropilor (spritul care se dă înaintea tencuielii)
folositi pentru acest lucru un mortar normal sau putin diluat 5% cu apa.
După utilizare clătiti foarte bine masina sub jet de apă si nu doar prin inundarea acesteia si
apăsarea trăgaciului.
| Capacitate găleată | 4 l |
| Materialul găleții | inox |
| Numărul de duze | 4 buc. |
| Diametrul duzei | 18 mm |
| Presiune de lucru | 9 bar |
| Productivitate maximă | 60 m3/oră |
| Greutate | 1.7 kg |
| Garanție | 12 luni |
| Producător | DeToolz |

