Supapa de siguranță pentru încălzitorul de apă din seria Itap 367 protejează încălzitorul de apă de suprapresiune cauzate de apa încălzită. Când presiunea setată este depășită, supapa se deschide ușor, eliberând excesul de apă printr-o deschidere specială. Supapa este, de asemenea, echipată cu o supapă de sens unic și împiedică revenirea apei de la încălzitorul de apă la alimentarea cu apă rece a locuinței.
| Tip | supapă |
| Destinație | alimentare cu apă |
| Material | alamă |
| Diametrul filetului | 1/2" |
| Diametru | 15 mm |
| Conexiune filetului | extern/intern |
| Presiunea maximă | 10 bar |
| Culoare | argintiu |
| Producător | ITAP |









