Caracteristici generale
| Format | ATX |
| CPU Socket | AM5 |
| Faze de alimentare | 17 |
| Radiator VRM | da |
| Iluminare de fundal LED | da |
| Sincronizare iluminare | ASRock Polychrome Sync |
| Chipset | AMD X870 |
| Tip de Memorie | DDR5 |
| Форм-фактор памяти | DIMM |
| Sloturi memorie | 4 |
| Frecvență maximă a memoriei | 8000 MHz |
| Regim de lucru RAM | 2 canale |
| Memorie maximă | 256 GB |
| Suport XMP | da |
| USB 2.0 | 8 |
| USB 3.2 | 5 |
| USB type C | 1 |
| RJ-45 LAN | 1 |
| Porturi SATA III | 4 |
| Slot M.2 | 3 |
| Sloturi PCI-E 16x | 2 |
| Moduri PCI-E | 16x/4x |
| Suport PCI Express | 5 |
| Conectori PCI-E din oțel | da |
| Suport CrossFire (AMD) | da |
| Dimensiuni | 30.5x24.4 cm |
Alte informații
| Garanție | 24 luni |
| Greutatea brută | 1.35 kg |
| Producător | ASRock |
| Cod EAN | 4710483949326 |
Specificațiile și imaginile produsului Placă de bază ASRock X870 Pro RS sunt cu titlu de prezentare și pot diferi de cele reale. Vă recomandăm să concretizați la cumpărare prezența funcțiilor și specificațiilor dorite.