Placă de bază compactă de la Asus cu chipset Intel B760, conector întărit pentru placa grafică, suport pentru magistrala PCI-E 4.0 pentru instalarea unităților SSD M.2. Este un reprezentant al familiei Asus Prime, face parte din gama medie, fiind orientată spre utilizarea în PC-uri multimedia de acasă, sisteme de jocuri accesibile și terminale de lucru destinate îndeplinirii sarcinilor de lucru care nu sunt foarte consumatoare de resurse.
Pentru instalarea procesorului se folosește socket-ul de nouă generație Intel LGA 1700, care a fost creat având în vedere celebrele procesoare hibride Intel Core din seriile Alder Lake, Raptor Lake și Raptor Lake Refresh. Datorită utilizării unei baze de componente de calitate cu condensatori rezistenți la căldură și a unui sistem de alimentare pe 8 faze cu radiatoare din aluminiu, această placă promite să devină o fundație solidă în construirea unui computer de jocuri nu tocmai slab sau a unei stații de lucru.
Este echipată cu patru sloturi DDR5 cu o frecvență maximă de 7200 MHz. Capacitatea maximă posibilă a RAM-ului este de 192 GB. Pentru construirea subsistemului de stocare, există patru conectori standard SATA3 și două porturi M.2 cu interfață PCI-E 4.0 x4. În plus, în dotarea plăcii se remarcă un port LAN gigabit de la Realtek, ieșiri video HDMI și DisplayPort pentru conectarea monitorului la placa grafică integrată în procesor, un sistem audio pe 8 canale (7.1), precum și mai multe conectori pentru benzi LED și pompe de apă.
| Format | Micro-ATX |
| CPU Socket | LGA1700 |
| Faze de alimentare | 9 |
| Radiator VRM | da |
| Chipset | Intel B760 |
| Tip de Memorie | DDR5 |
| Форм-фактор памяти | DIMM |
| Sloturi memorie | 4 |
| Frecvență maximă a memoriei | 7200 MHz |
| Regim de lucru RAM | 2 canale |
| Memorie maximă | 192 GB |
| PS/2 | 1 |
| HDMI | 1 |
| DisplayPort | 1 |
| USB 2.0 | 4 |
| USB 3.2 | 2 |
| RJ-45 LAN | 1 |
| Audio integrat | Micro-ATX |
| Porturi SATA III | 4 |
| Slot M.2 | 2 |
| Sloturi PCI-E 1x | 1 |
| Sloturi PCI-E 16x | 2 |
| Moduri PCI-E | 16x/4x |
| Conectori PCI-E din oțel | da |
| Sloturi de extensie | Micro-ATX |
| Dimensiuni | 24.4x24.4 cm |
| Garanție | 24 luni |
| Greutatea brută | 1.2 kg |
| Producător | Asus |
| Cod EAN | 4711387469910 |









