Cazan Ariston Alteas XC 30 reprezintă combinația ideală între eficiență și performanță, oferind soluții fiabile pentru încălzire.
Proiectat de compania Ariston, acest cazan funcționează pe gaz și este dotat cu cameră de ardere închisă. Cu un rezervor de apă de 7 litri, cazanasigură un randament excelent de 93,8%. Datorită caracteristicilor sale tehnice, unitatea este echipată cu două schimbătoare de căldură și două serpentine, garantând un proces eficient și rapid de încălzire a apei.
| Putere nominală | 30 kW |
| Tiraj | închis |
| Număr de circuite | 2 |
| Număr schimbătoare de căldură | 2 |
| Boiler încorporat | nu |
| Zona încălzită | 300 m² |
| Randament | 91 % |
| Vas de expansiune | 8 litri |
| Temp. a.c.m. la ieşire reglabilă | 36-60 °C |
| Debit apă caldă Δt=25°C | 15.7 l/min |
| Debit apă caldă Δt=30°C | 13.2 l/min |
| Consum electric | 101 W |
| Clasa de protecție | IP X5D |
| Dimensiuni | 745x400x315 mm |
| Greutate | 31 kg |
| Culoare | negru |
| Garanție | 24 luni |
| Producător | Ariston |









